Poligrafia – co musisz wiedzieć?

Poligrafia – co musisz wiedzieć?

Obecnie dziedzina poligrafii rozwija się coraz szybciej, czego główną konsekwencją jest automatyzacja. Oznacza to, że wykonywana praca staje się coraz łatwiejsza, dzięki zastosowaniu odpowiednich maszyn. Polska poligrafia również ulega coraz liczniejszym modernizacjom, które zawdzięcza nowoczesnym technikom drukarskim.

Czym jest poligrafia?

Poligrafia uważana jest za dział gospodarki, który obejmuje wszystkie techniki drukarskie. Zajmuje się ona wytwarzaniem wyrobów drukarskich. Do dwóch podstawowych procesów należą: przygotowywanie druku oraz jego oprawa i powielanie. Poza tym istnieją trzy rodzaje druku, które powstały ze względu na różnice w elementach formy drukarskiej, wyróżniamy druk: płaski, wklęsły i wypukły.

Dużą popularnością cieszy się również poligrafia cyfrowa, która wykorzystuje wszelakie programy graficzne oraz te składu komputerowego. Z dostarczonych materiałów t.j. zdjęcia lub tekst, za ich pomocą obrabia się dane materiały w odpowiedni sposób. Technika ta to codzienność spotykana przede wszystkim w drukarniach cyfrowych, ale także w agencjach wyspecjalizowanych w reklamie.

Początki poligrafii

W XV wieku świat po raz pierwszy usłyszał o druku za sprawą Niemca – Jana Gutenberga. Starannie opracował metodę konstruowania czcionek oraz ich składania. W tych czasach książki uważane były za towar luksusowy, z racji na fakt, że poligrafia była bardzo czasochłonnym i wymagającym niezwykłej staranności zajęciem. W późniejszych czasach Gutenberg stworzył projekt prasy drukarskiej, dzięki czemu miał niewątpliwie duży wpływ na rozwój poligrafii w Europie.

Poligrafia dziś

W dzisiejszych czasach drukowanie to proces przeprowadzany na ogromną skalę, na który zapotrzebowanie jedynie rośnie. Jest on ściśle powiązany z gałęzią marketingu, z racji na masowe zamówienia druku ulotek, plakatów czy katalogów. Z uwagi na powstawanie coraz lepszych i zaawansowanych maszyn, wszystkie materiały drukowane są lepiej i szybciej, a my cieszymy się jeszcze lepszą jakością. Firmy t.j. sklep poligraficzny czy drukarnia cieszą się wielkim zainteresowaniem.

Różne techniki druku

Usługi poligraficzne możemy znaleźć niemal wszędzie. W drukarniach nie wykorzystuje się jedynie jednej techniki druku. Do trzech najpopularniejszych możemy zaliczyć:

  1. Druk offsetowy 

Jest to technika należąca do grupy druku płaskiego. Wykorzystuje ona zjawisko, polegające na odpychaniu się czynników z grupy drukujących, jak i niedrukujących. Dobrze sprawdza się, kiedy należy wykonać dużą ilość odbitek. A do jej zalet zależą: niska cena oraz niski czas oczekiwania klienta.

  1. Druk rolowy

Pozwala on na wydrukowanie wysokiej jakości produktów, przy jednocześnie małych kosztach. Technika ta wykorzystuje farby lejne, które utwardzane są poprzez wsiąkanie w papier. Cechuje się ona dużą popularnością jeśli chodzi o np. drukowanie ulotek.

  1. Druk wielkoformatowy

Stosowany jest przy produkowaniu form drukowanych na papierze lub innym materiale. W przypadku tej techniki wykorzystuje się ploter atramentowy, których podstawą jest rozpuszczalnik organiczny.